50,089
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 12: | Line 12: | ||
| Object Design || [[Takenori Kimoto|Kimokimo]]<br/>[[Eri Nakamura|erichop]]<br/>[[Kumiko Fujiwara]]<br/>[[Keisuke Motozono|Keisuke "Twiggy" Motozono]] | | Object Design || [[Takenori Kimoto|Kimokimo]]<br/>[[Eri Nakamura|erichop]]<br/>[[Kumiko Fujiwara]]<br/>[[Keisuke Motozono|Keisuke "Twiggy" Motozono]] | ||
|- | |- | ||
| Scroll Design || Nishitsuji Asae<br/>Takayuki Nakayama<br/>Hiroyuki Imahori<br/>Yoshi Maeda<br/>Haruki Suetsugu | | Scroll Design || [[Nishitsuji Asae]]<br/>[[Takayuki Nakayama]]<br/>[[Hiroyuki Imahori]]<br/>[[Yoshi Maeda]]<br/>[[Haruki Suetsugu]] | ||
|- | |- | ||
| Music || Mitsuhiko Takano | | Music || [[Mitsuhiko Takano]] | ||
|- | |- | ||
| Sound Effects || Shinji Amagishi<br/>Takashi Moriguchi | | Sound Effects || [[Shinji Amagishi]]<br/>[[Takashi Moriguchi]] | ||
|- | |- | ||
| Character Design || Kimokimo | | Character Design || [[Takenori Kimoto|Kimokimo]] | ||
|- | |- | ||
| Artwork || Haruki Suetsugu | | Artwork || [[Haruki Suetsugu]] | ||
|- | |- | ||
| Title Logo Design || Shoei<br/>Satoshi Ukai | | Title Logo Design || [[Shoei Okano|SHOEI]]<br/>[[Satoshi Ukai]] | ||
|- | |- | ||
| Supervisor || | | Supervisor || [[Eiji Aonuma|E. Aonuma]]<br/>[[Yoichi Yamada|Y. Yamada]]<br/>[[Minoru Narita|M. Narita]]<br/>[[Takashi Tezuka|T. Tezuka]]<br/>[[Yoshikazu Yamashita|Y. Yamashita]] | ||
|- | |- | ||
| Sound Advisor || K. Kondo | | Sound Advisor || [[Koji Kondo|K. Kondo]] | ||
|- | |||
! colspan=2 | North American Localization | |||
|- | |||
| Management || [[Jeff Miller]]<br/>[[Leslie Swan]] | |||
|- | |||
| Localization || [[Richard Amtower]]<br/>[[Scot Ritchey]]<br/>[[Bill Trinen]] | |||
|- | |- | ||
| Special Thanks || M. Takeguchi (Masahiro Takeguchi)<br/>Super Mario Club<br/>Rockman Club<br/>Capcom HC<br/>Flagship Co., Ltd<br/>Original "Zelda" Staff | | Special Thanks || M. Takeguchi (Masahiro Takeguchi)<br/>Super Mario Club<br/>Rockman Club<br/>Capcom HC<br/>Flagship Co., Ltd<br/>Original "Zelda" Staff | ||
Line 39: | Line 45: | ||
|- | |- | ||
| Executive Producer || [[Satoru Iwata]] | | Executive Producer || [[Satoru Iwata]] | ||
|- | |- | ||
! colspan=2 | European Localization | ! colspan=2 | European Localization |